Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się produktami najwyższej jakości

* - pole wymagane

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Aktualności

Aktualności

Rewolucja w branży oświetleniowej

31-08-2009

Wycofanie z handlu 100 watowych żarówek od 1.09.2009

Komisja Europejska zadecydowała, że od 1 września 2009 r. zostaną wycofane z handlu tradycyjne żarówki o mocy 100 Wat. Unijny projekt zakłada całkowite odejście od energochłonnych źródeł światła do roku 2012. Ich miejsce powoli zajmują już alternatywne rozwiązania oświetleniowe, których przykładem są energooszczędne żarówki i LEDowe źródła światła marki ActiveJet.

Odejście od tradycyjnych żarówek i wprowadzenie na rynek żarówek energooszczędnych jest jednym z planów unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej oraz walki ze zmianami klimatycznymi. Decyzja o wycofaniu żarówek wolframowych z rynku wiąże się z pakietem energetyczno-klimatycznym przyjętym przez Unię Europejską. Pakiet ten zakłada redukcję zużycia prądu do roku 2020 o 20 proc. To nie jedyna korzyść związana z wprowadzaną regulacją.
Według danych Komisji Europejskiej zastosowanie energooszczędnych żarówek w całej Unii Europejskiej to oszczędność rzędu od 5 do 10 mld euro w ciągu roku i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 15 mln ton rocznie. Dla zobrazowania tych wielkości eksperci posłużyli się następującym przykładem. Wymiana tradycyjnych źródeł światła na energooszczędne przez 100 tys. osób to niższe zużycie paliw o ok. 500 wagonów węgla i redukcja emisji dwutlenku węgla na poziomie 53 tys. ton.

To nie koniec zmian. Kolejnym krokiem w postępie technologicznym branży oświetleniowej będzie coraz szersze zastosowanie nowoczesnych źródeł światła typu LED.

Rozwój tego typu produktów poszedł tak daleko, że mogą zastąpić źródła światła głównego szeregu, jak również oświetlenie halogenowe. LEDowe źródła światła nie tylko pobierają mniej energii elektrycznej przez co niższy jest koszt ich eksploatacji, ale są również bardziej estetyczne w wyglądzie. Ich rozwój zmierza zarówno do zwiększenia mocy świetlnej, jak i zwiększenia konta rozsyłu światła. Poza tym, źródła LED nie zawierają w swoim składzie rtęci, bardzo szkodliwego pierwiastka dla środowiska naturalnego – mówi Rafał Ornowski, Dyrektor Marki ActiveJet, producenta alternatywnych źródeł światła. Niektórzy twierdzą, że wadą alternatywnych źródeł światła jest ich pozornie wyższa cena. Jednak okazuje się, że koszt zakupu zwraca się z tytułu oszczędności na energii po około 6 miesiącach w przypadku lamp LEDowych i 4 miesiącach w przypadku świetlówki zespolonej, czyli tak zwanych żarówek energooszczędnych – wyjaśnia R. Ornowski.

Nowoczesne oświetlenie jest bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki, które na światło zamieniają zaledwie 5 procent energii, resztę – na produkcję zbędnego ciepła. Kolejnym atutem LEDów jest bardzo wysoka żywotność sięgająca 50 tys. godzin. Tradycyjna żarówka ma trwałość od około tysiąca do 2 tys. godzin. Dodatkowo, LEDowe źródła światła, w przeciwieństwie do żarówek, pod koniec okresu żywotności stopniowo tracą swoją jasność. Nie gasną nagle, w ciągu ułamka sekundy.

Źródła LED są również alternatywą dla tradycyjnych halogenów masowo stosowanych w oświetleniu witryn sklepowych oraz różnego rodzaju stoisk handlowych. Dzięki wąskiemu strumieniowi światła precyzyjnie oświetlają produkty, które chcemy szczególnie wyeksponować. Wysoki współczynnik oddawania barwy zapewnia przedstawienie ich w naturalnych kolorach. Ponadto, diody LED nie nagrzewają się, a zatem możemy nimi oświetlać artykuły podatne na działanie wysokiej temperatury.

Harmonogram wycofywania żarówek

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem tradycyjne żarówki znikną z rynku do 2016 roku. Decyzję w tej sprawie Komisja Europejska podjęła 8 grudnia 2008 roku i zaakceptowały ją wszystkie państwa członkowskie unii. Proces wycofywania żarówek rozpoczął się 1 wrześnie 2009 roku, a zakończy 1 września 2016 roku. Unia Europejska określiła specjalny harmonogram, według którego wprowadza zmiany.

Etapy Data Lampy podlegające nowym regulacjom
I 1 września 2009 r. • Wszystkie nieprzezroczyste (mleczne, opalizowane, itp.) lampy żarowe, w tym lampy w kształcie grzybka oraz lampy dekoracyjne
• Przezroczyste lampy żarowe o mocy 100 W i wyżej
• Przezroczyste lampy żarowe o mocy 75 W i niżej w klasach energetycznych F i G
• Wszystkie nieprzezroczyste lampy halogenowe, w tym liniowe lampy halogenowe (DEQ) oraz lampy halogenowe z trzonkiem G9 - kapsułki
II 1 września 2010 r. • Przezroczyste lampy żarowe o mocy 75 W i wyżej
• Przezroczyste lampy halogenowe o mocy 60 W lub wyżej, w klasie energetycznej „D” lub niższej
III 1 września 2011 r. • Przezroczyste lampy żarowe o mocy 60 W i wyżej
• Przezroczyste lampy halogenowe o mocy 40 W lub wyżej, w klasie energetycznej „D” lub niższej
IV 1 września 2012 r. • Przezroczyste lampy żarowe o mocy poniżej 60 W
• Przezroczyste lampy halogenowe o mocy 25 W lub wyżej, w klasie energetycznej „D” lub niższej
V 1 września 2013 r. • Podwyższenie standardów dotyczących parametrów pracy dla wszystkich lamp (trwałość itp.)
VI 1 września 2016 r. • Wszystkie lampy w klasie energetycznej C (z wyjątkiem liniowych lamp halogenowych (DEQ) oraz lamp halogenowych z trzonkiem G9 - kapsułki)

Lampy wyłączone z zakresu nowych dyrektyw Unii Europejskiej to:

  • „true color” (zgodnie z określonymi szczegółowymi wymaganiami)
  • kierunkowe (reflektory)
  • o strumieniu świetlnym poniżej 60 lm oraz powyżej 12 000 lm
  • UV (zgodnie z określonymi szczegółowymi wymaganiami dotyczącymi promieniowania)
  • CFL bez wbudowaniego statecznika, niezintegrowane energooszczędne świetlówki kompaktowe
  • wysokoprężne lampy wyładowcze
  • z symbolami E14/E27/B22/B15 o napięciu zasilania równym lub niższym 60 V oraz lampy bez zintegrowaniego transformatora (do 2013)
  • liniowe lampy żarowe z trzonkami S14, S15 oraz S19 do 2012 roku